Tundlikkus – Soovimatu reaktsioon söögist
Eesti arstide päevade ajal maikuus toimunud sessioon toidutalumatusest ja allergiast meelitas kohale nii palju kuulajaid, et osal tuli seista püsti või istuda saali treppidel. Korraldaja Eesti Nooremarstide Ühendus oli kutsunud esinema nii toitumisnõustajad, Hiina meditsiini spetsialisti kui ka lastearst-allergoloogi.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) kirurgiakliiniku üld- ja onkokirurgia keskuse sisearstkonsultant Hanna-Liis Lepp rääkis toiduga seotud soovimatutest
reaktsioonidest ja enesepiiratud toitumise terviseriskidest.
Lepp rääkis, et soovimatuid reaktsioone on seoses toiduga hästi palju. Toidu metaboloom on väga mitmekesine: keskkonnast toidu sisse sattunud ained, toidu eri komponentide koostoimed ja kuidas see kõik konkreetse inimese seedetraktis toimib. “Milline on inimese immuunreaktsioon toidule, toimed ja koostoimed, on raske ennustada. Geneetika kõrval on suur osa keskkonnal,” tõdes ta.
Soovimatud reaktsioonid avalduvad tema sõnul kas lokaalselt või süsteemselt. Soovimatu reaktsioon võib olla immunoloogiline, mitteimmunoloogiline või hoopis toksiline. Reaktsioon võib olla kiire ja vahetu või hoopis aeglane ja üliaeglane. Reaktsioonid võivad olla vahendatud (ensüümid, bakterid), võivad olla kaasasündinud või omandatud; püsivad või muutuvad; füsioloogilised ja psühholoogilised.
Patsient tahab aga alati diagnoosi: kas tal on toiduallergia, atoopia või dermatiit? Kas see on nisutalumatus, gluteenitalumatus? Äkki on piimatalumatus?
“Arstide ülesanne on vastus leida, ehkki alati seda üheselt öelda ei saa,” jätkas Lepp. Võimalik on välistada erinevaid haigusi diferentsiaaldiagnoosi abil. Toidutalumatuse diagnoos on välistusdiagnoos. “Üks ei välista ka teist ja aspekte on palju,” jätkas Lepp. “Arste huvitab see, et imendumise häireid ja psühholoogilisi kaebusi juurde ei tekiks.”
Toidutalumatuse definitsioon on tema sõnul seedetraktiga piirnev. Inimene tahab ravi ja kontrolli keha üle Mis on raviks? “Dieet, meditatsioon, elustiili muutus, probiootikumid, seedeensüümid, immuunmodulaatorid, sensibiliseeriv ravi, fekaaltransplantatsioon,” loetles Lepp.
Viimane neist on ärritatud soole sündroomi patsientide puhul uuringutes head tulemust näidanud. Dieedipidamise kaugtulemust on Lepa sõnul raske hinnata:
kas paraneb elulemus, elukvaliteet, tekib kaalulangus, ennetatakse haigusi? Asemele võivad tulla uued toidudefitsiidid, millel on samuti oma mõju kehale.
Piirangutega dieedil on Lepa sõnul oma riskid: vaegtoitumusest tekivad energia-, valgu- ja mikroainete defitsiit. Ühekülgsel toitumisel on liigkoormus tervisele. “Piirangutele pandud patsiente tuleb seetõttu testida, kas nad saavad kõik vajaliku toidust kätte,” lisas ta.
Astma taandub toiduallergia ees Tartu Ülikooli Kliinikumi lastearst ja allergoloog Kaja Julge jätkas toiduallergia ja toidutalumatuse diagnoosimisega ning käsitlusega allergoloogi igapäevatöös. “Toidust põhjustatud sümptomid on kas paiksed nahal, seedetraktis, hingamisteedes või süsteemsed,” rääkis Julge.
Toiduallergia esinemine on tema kinnitusel sagenenud näiteks võrreldes astmaga, kus maksimaalne nivoo on juba saavutatud. “Inimesed arvavad järjest sagedamini, et neil on toiduallergia,” lausus ta. Seda võib esineda aga kuni 10% lastest ja kuni 5% täiskasvanutest. Kõigil atoopilise dermatiidiga lastel ei pruugi olla näiteks toiduallergia.
Toiduallergia jagatakse kahte klassi. Esimese klassi toiduallergia algab lapseeas (munale, piimale, valkudele), aga sellest kasvatakse välja. “Üksikud allergiad võivad aga ka siin püsima jääda,” lausus Julge.
Teise klassi toiduallergia on seotud tema sõnul õietolmuallergiaga ja eritoitude ristallergiaga – see on peamiselt täiskasvanute probleem. “Enne tuleb õietolmuallergia ja hiljem ristallergia toiduainetele,” lisas lastearst. Toiduallergia on immuunvahendatud reaktsioon. Põhjus on peamiselt toidus leiduvad
valgud. Toiduõlide allergeensus on Julge sõnul seetõttu väga erinev ja sõltub valgu kogusest õlis. “Puuviljade ja aedviljade allergeensus tekitab reaktsioone
enamasti toorelt, aga see ei ole üldiselt ohtlik,” rääkis ta. Kui sibula koorimisel hakkavad silmad vett jooksma, siis sama reaktsioon võib tekkida ka seedetraktis. “Osadel, kellel on tugev kase õietolmuallergia, on sama reaktsioon ka näiteks värske kartuli puhastamisele,” rääkis Julge. Keha peaks end ise tervendama
Hiina meditsiini meetodeid propageeriv arstiharidusega Rene Bürkland rääkis toiduallergia ja toidutalumatuse käsitlemisest Hiina meditsiinis. Hiina meditsiini diagnostika aluseks on tema sõnul anamnees, vaatlus, palpatsioon, sest selle diagnostika väljakujunemise ajal ei olnud mingeid seadmeid veel olemas. “Hiina meditsiini eesmärk on panna keha end ise tervendama,” lisas Bürkland.
Toitumine on Bürklandi sõnul üks tähtsamaid raviteraapiaid. See peab toetama keha ja ennetama haigusi. “Toidutalumatusest ja -allergiast ei ole Hiina meditsiinis läbi aja räägitud,” jätkas ta. Toidutalumatus ja toiduallergia tuleb sellest, jätkas ta, kui inimene sööb midagi, mis ei sobi tema organismiga kokku.
“See ei pruugi olla kliiniline haigus. Sümptomitena käsitletakse laiemat aspekti märguannetest, mida keha annab. Näiteks väsimus ja raskustunne kehas pärast söömist,” loetles Bürkland. Samuti on tunnuseks üldine energiapuudus, kaalu langus või tõus, unehäired. Üks variant on tema sõnul toituda vastavalt kehatüübile.
Keha klassifikatsioon elu jooksul muutub. See muutub haiguste ajal, ka eluviisid ja töötamine või treeningud muudavad keha konstitutsiooni. Hiina meditsiini järgi on toiduained soojendavad, jahutavad, niisutavad ja kuivendavad. Soojendavad on näiteks kuumad vürtsid, jahutavad puuviljad (neis on palju vett), samuti on need niisutavad, nagu ka piimatooted ja pähklid. Kuivatavad on diureetikumid, näiteks sellerid. Inimesed jagunevad nelja tüüpi Kuum inimene tunneb pidevalt soojatunnet, ta punetab näost, ta räägib kõva häälega. Energiline, kiire metabolism. Tal on kalduvus kõrgele vererõhule, emotsioonipursetele, kannatamatusele. Lisaks kalduvus haigestuda kuuma tüüpi haigustesse, nagu palavik, põletik. Tema võiks süüa midagi jahutavat: mungoad, piparmünt,
tomat, arbuus, banaan, rabarber jne.
Külma konstitutsiooniga inimestel on pidevalt külm, nad tahaksid elada teises kliimas. Nad on väsinud ja energiavaesed, kahvatud, räägivad vaikse häälega, neil on aeglane metabolism. Neil esineb külmetushaigusi, neil on krooniliselt külmad käed ja jalad. On kõhulahtisus, puderjas väljaheide ja sage urineerimine.
Nende toit peaks soojendama organismi. Lambaliha, kange alkohol, kaneel, ingver, tšilli, karri, küüslauk, pipar, apteegitill, kana- ja loomaliha. “Lihatooted
üldse annavad palju sooja, eriti lambaliha, mis sobib eriti hästi talvel,” lisas arst. Niiske konstitutsiooniga inimene – nad on ülekaalulised, neil on raskustunne kehas, on uimased, väsinud, neil on kroonilised põletikulised haigused. Sümptomid on kõrge vererõhk, südameveresoonkonna haigused, kõrge kolesterool,
higine ja rasune otsaesine, norskamine, keelel on paks kleepuv katt. Ta ei tohiks süüa toortoitu, vaid aurutatult, keedetult. Toiduks sobib hästi hirss, pruun riis, pisarhein, munguba, seller, ka rabarber. Kuiva konstitutsiooniga inimestel on kuivetunud ja kõhn kehaehitus, limaskestade ja naha kuivus, emotsionaalselt
on kannatamatud, kiirustavad.
Sümptomid on kaalulangus, kõhukinnisus, uriini vähesus, limaskestade ja naha kuivus. Tuleks rohkem juua, hästi sobivad piimatooted, seesami seemned, tofu, virsikud, arbuus, hiina jams, goij marjad. Sobib toortoit. Magus võiks olla puuviljasuhkru baasil, mitte glükoosi baasil.