Ägedad külmetushaigused
Esimeste sümptomite tekkides tuleb lõpetada söömine ( lastel üksnes vähendada toidu kogust) ja juua nii palju vett ja taimeteed, kui organism soovib. Kõrge palaviku puhul aitavad jahedad mähised ja klistiir. Kui ühe-kahe päeva järel hakkavad nähud taanduma, võib alustada söömist. Väga hästi mõjub porgandi-õunamahl ja köögiviljad (hautatult). Vältida võiks külmi värskeid salateid, mis süvendavad külmatunnet.
Kroonilised hingamisteede põletikud
Tänapäeval ravitakse kroonilisi allergilisi hingamisteede põletikke sageli medikamentidega, mis on retseptori blokaatorid ja hormoonid. Need mõjuvad närviimpulsile ja blokeerivad sellega kiiresti bronhospasmi (bronhide järsk kokkutõmme, mis takistab õhu pääsemist kopsudesse). Sellele järgneb mittestandardse ühendi tekkimine, mis nõrgendab immuunsüsteemi, mistõttu on edaspidi vaja samade närviretseptorite mõjutamiseks juba suuremaid doose või uusi ravimeid, et saavutada vajalikku toimet. Selline muutus ei teki kiiresti, aga neil patsientidel tekib iga kahe kuni nelja aasta tagant vajadus muuta raviskeemi, sest nad sattuvad ravimi(te)st sõltuvusse.
Kui sellise haiguse alguses alustada paastukuuri ja paastuda korrapäraselt, valida õige toitumine, selgitada õigel ajal välja varjatud allergia (sh toidu allergia), muuta päeva režiimi, võimelda ning teha joogat, hingamisharjutusi ja kasutada kliimateraapiat, paranetakse üldjuhul väga hästi. Patsiendid saavad elada kvaliteetset elu ja nende haigus ei süvene. Nad kasutavad ravimeid palju vähem ja harvem ning mõnel on võimalik ravimitest täielikult loobuda. Astma ja krooniline bronhiit on paastuga hästi ravitavad. Bronhiaal astmahaige paastu pikkus sõltub põetava haiguse vormist ja staadiumist. Astmal on kaks külge: infektsioonne ja allergiline, mõlemal on kolm staadiumi (kerge, keskmine ja raske).
Kerge bronhiaalastma
Seda haigust põdevad inimesed alluvad hästi viie- kuni seitsmepäevasele paastukuurile. Juba selle alguspäevil saab vähendada inhaleeritavate ravimite kogust. Väga kiiresti väheneb hingeldamine ja kaovad bronhospasmid (õhupuuduse hood). Allergilise bronhiaal astma korral hakkavad allergianähud taanduma esimestel paastupäevadel.
Keskmise raskusastmega bronhiaal astma
Selle tervisehäirega patsiendid alluvad medikamentoossele ravile enamasti halvasti. Just seetõttu, et paljud neist ei talu suures koguses ravimite võtmist, ilmneb neil ravimi allergia, samuti lõhna- ja toidu allergia. Paastu ajal märkame esimesi paranemismärke alates kolmandast päevast kuni viienda päevani, aga vahel alles pärast atsidootilist kriisi, st seitsmendast kümnenda päevani. Neil patsientidel ei tohi kõiki ravimeid kohe ära jätta, vaid nende kogust ja arvu tuleb arsti kontrolli all järk-järgult vähendada. Taastumisperioodil on vaja arvestada individuaalset toidutalumatust.
Raske bronhiaalastma
Selle haiguse all kannatajad kasutavad enne paastuma tulekut rohkesti ravimeid, neil on hulk tüsistusi ning välja kujunenud kopsu- ja südamepuudulikkus. Nende patsientide puhul ühendame tavaliselt esimesed paastukuurid medikamentoosse ravi ja füsioteraapiaga. Medikamentide doosi saab vähendada järk-järgult. Kui inimene on tarvitanud pikka aega hormoonravimeid, tuleb tal kõigepealt paastuarstiga arutada, kuidas paastuks valmistuda, samuti analüüsida hormoonide kasutamist paastu ajal ja järel. Neile inimestele on mõnikord tarvis teha enne paastu teatud analüüse ja nad võivad vajada ka eriettevalmistust (näiteks kaaliumpreparaadi kasutamine või kindla ravitee joomine, ka varajane üleminek sobivale toidu režiimile vastavalt toidutalumatusele). Hormoonidest õnnestub täielikult loobuda alles kahe-kolme aasta pärast, eeldusel, et patsient teeb läbi umbes kaks paastukuuri aastas. Raske bronhiaal astma raviks sobivad ka pikemad paastukuurid. Haiglatingimustes tähendab see 14, 21 või 28 ranget paastupäeva, millele järgneb sama pikk taastumisaeg. Taastumine peab olema väga aeglane ja selle ajal tuleb kindlasti arvestada individuaalset toidutalumatust.