Soolestiku puhastamiseks on Looduses kasutusel järgmised abivahendid:
- kerge lahtisti (mõrusool),
- lahtistava toimega raviteed,
- klistiir,
- soolepuhastus (colon-hüdroteraapia).
Esimesel päeval saab paastuja lahtistavat mõrusoola, lahtistavat teed ning talle tehakse klistiiri. See on ettevalmistus paastumiseks.
Ka teise päeva hommikul tehakse klistiiri ja õhtul on ette nähtud soolepuhastus, et kõhtu lahtistada. Üldjuhul lahustame 30–50 g mõrusoola 250–500 ml soojas vees, kuid alakaalulised paastujad vajavad lahjemat lahust (u 15–30 g soolaga). Väga mõru ja soolane lahus juuakse võimalikult kiiresti ära. Lahuse maitset saab parandada sidrunimahlaga ning ka piparmünditee pealejoomine aitab ebameeldivat maitset vähendada. Mõrusoola lahus koosmõjus rohkelt joodud vedelikuga põhjustab vajaduse olla poole kuni kahe tunni jooksul tualeti läheduses.
Kui soola manustamise järel ei jooda piisavalt vedelikku, tõmbab mõrusool vedeliku organismist välja ja alandab vererõhku. Just seepärast on soolalahuse võtmise järel ravimtaimetee ja vee joomine väga tähtis. Koduse profülaktilise paastu ajal ma mõrusoola siiski lahtistina ei soovita, sest pikaajalisel ja pideval kasutamisel mõjub see organismile halvasti.