Nälg! See piinav ja haiglaslik tunne on olnud inimese pidev kaaslane tema esimestest maistest päevadest saati. Oleme lugenud eksinud polaaruurijate, geoloogide ja merehädaliste näljapiinadest – maailmas on ikka toidu puudust tuntud. Nälg on olnud inimkonna koletu vaenlane. Kuid samamoodi nagu surmavad mürgid võivad teatud koguses hoopis ravida ning spetsiaalselt kasvatatud mikroobid hoiavad ära haigusi, nii võib ka teadlikust paastumisest saada inimese abiline tema võitluses tervise eest.
Paastumine tähendab toidu ajutist vabatahtlikku piiramist või täielikku toidust loobumist. Selle eesmärk võib olla kas lihtsalt keha puhastada või ravida mõnda haigust. Inimkonna teadmised paastumise puhastavast ja tervistavast jõust on väga vanad.
Toidu kõrval loobutakse ka muudest igapäevaliialdustest. Kõige paremini õnnestub see mõttekaaslaste seltskonnas rahulikus maamiljöös, vaikses kohas ja arsti järelevalve all. Üks nädal ükskaks korda aastas on piisav, et kogeda paastu positiivset mõju. Paljudel meist pole juba perekondlikel põhjustel või töö tõttu võimalik paastumiseks korraga rohkem aega kasutada.
Otsusega tahkest toidust loobuda mõjutame aju endokriinseid näärmeid. Vabatahtliku toidust loobumise kõrvale kuulub ka vastav mõtteviis, sest öelda teatud ajaks toidust lahti tähendab teha teadvusele ruumi uue sisu jaoks.
Tänapäeva arstiteadlased väidavad, et läänemaailma inimeste terviseprobleeme põhjustab eelkõige toidu liigne kalorsus ja toidu kvaliteet. Kui suudaksime kalorsust vähendada, ei oleks meie keha nii koormatud ja rakud suudaksid paremini ise regenereeruda. Haiguste peapõhjuse teine tahk on soolestiku probleemid, mille puhul me näeme ja ka ravime tavaliselt üksnes sümptomeid. Paast aitab jõuda probleemide algpõhjuseni ja selle mõju vähendada.
Tavameditsiin läheneb sammhaaval loodusravile. Survet selleks avaldavad patsiendid, kellest paljud on alternatiivsete ravimeetoditega paremini kursis kui nende tohtrid. Patsiendid küsivad minult tihti, kuidas nad saavad end ise aidata; toitumise kohta tahetakse palju täpsemaid nõuandeid kui soovitust süüa rohkem puu- ja köögivilju.
- Looduse antud inimelu vorm.
- Elamine kehasisestest energiavarudest: organism võib sisemise toitumise ja enesereguleeringu kaudu elatuda iseenesest.
- Kogu inimest – iga tema keharakku, tema hinge ja vaimu – hõlmav protsess.
- Kõige kiirem, meeldivam ja tervislikum meetod kehakaalu normaliseerimiseks.
- Hea üleminek tervislikule toitumis- ja eluviisile.